недеља, 12. јун 2011.

Inkluzija kao potreba ili obaveza


Poslednjih nekoliko dana elektronskom poštom kruži cirkularno pismo kojim Koalicija za monitoring prava deteta u Srbiji pokreće akciju „Svi uključeni“.
Mi koji smo iz nekih razloga „u šemi“ sa aktuelnom inkluzijom, sa srdačnim osmehom, trebamo iskazati veliku zahvalnost tamo nekim resornim ministrima, podministrima, sekretarima i pomoćnicima kao i „našim“ delegatima u skupštini jer su nas podsetili na dečja prava proklamovana još u vremenu kada smo i mi bili deca. Termin inkluzija prevedan na stari dobar srpski rečnik ima značenje uključenosti.

U kontekstu inkluzivnog obrazovanja, mi koji smo „u šemi“ inkluziju (preciznije je reći, program inkluzivnog obrazovanja) posmatramo na jedan način koji smo učili od seminarskih trenera, a to je : SWOT analiza. I to je ono po čemu se razlikujemo od drugih iz branše NVO (pecaroški, šakovski i rukometni savzi, političko stranačke i vereske organizacije i dr.).

Snaga: stečeno znanje i veštine onih civilnih organizacija čije su aktivnosti usmerene ka najboljim interesima deteta.
Slabost: nizak prag socijane odgovornosti društvene zajednice
Mogućnost: razni vidovi podrške od nadležnog ministarstva i drugih institucija, kroz budžet i međunarodne donacije,
Pretnja: nedoslednost političko stranačkih struktura u realizaciji nacionalnih programima za decu.

Inkluzivno obrazovanje u Republici Srbiji još uvek je u svojoj početnoj fazi. Uključivanje sve dece u obrazovni proces sigurno se može ubrzati i poboljšati ako se ispune sledeći uslovi:
  • Postavljena kristalno jasna pravna regulativa
  • Slomljen otpor društva prema procesu inkluzije
  • Obezbeđena eksterna profesionalna podrška neposrednom okruženju deteta (prosvetnom radniku i roditelju/staratelju)
  • Obezbeđena tehnička sredstava, asistivna tehnologija, didaktički materijali, literature i informacija za decu kojoj je potrebna posebna podrška u nastavi, kao i uklanjanje fizičkih barijera.
  • Postojanje “političke volje” odnosno postojanje volje svih političkostranačkih orjentacija za sopstvenu participaciju (učešće) u ostvarivanju prava deteta na obrazovanje
U suprotnom, sve o čemu pričamo već punih dve godine pretvoriće se u klasičnu srpsku demagogiju, uostalom kao i mnogi strateški dokumenti, pod raznim izgovorima kao što su razne SEK-e, prazni budžeti, "nedostak političke volje", "proces koji traje", "korak po korak". Za razliku od Slovenije, u Srbiji je duboko urušen javni sektor. Sada smo u vremenu kada velika odgovornost leži na organizacijama civilnog društva koje, svojim intenzivnim razvojem trebaju za sobom da podignu urušen javni sektor. Ako u tome ne bude uspeha, u skorije vreme „uvozićemo“ decu sa drugih prostora.

Нема коментара:

Постави коментар

Pišite, komentarišite, predlažite, kritikujte, postanite član ovog foruma.
Vaš mali komentar može biti veliki doprinos uspostavljanju boljitka za veselo detinjstvo svakog deteta.

Materijal za ovaj blog nije nastao preko noći. Nevolja nemuštog dečaka dodeljenog nam na hraniteljstvo dovela nas je do spoznaje o jednom, do tada nepoznatog segmenta društvene zajednice. Prve godine hraniteljskog rada činili smo greške. Tokom daljeg rada shvatili smo da se uspeh u hraniteljstvu, kao i u bilo kom drugom poslu, ne dešava slučajno. „Moć pozitivne misli“ i „Uspeh pomoću pozitivnog mentalnog stava“ uvrstili smo među osnovne principe koji dovode do uspeha.
Zahvaljujem se kolegijalnoj podršci mojih saradnika (Martin Sladok, Čigoja Jasmina i Milankov Stevan) koji su mi pomogli da premostim kritične momente kada sam nailazio na potpuno nerazumevanje naše sredine.
Zahvaljujem se i bližim saradnicima koji su čvrsto podržali osnivanje UHP „ISKRICA“ kao i osnivanje Asocijacije hranitelja i usvojitelja „Porodica plus“.
Zahvaljujem se svima koji su pomogli osnivanje Saveza hranitelja Srbije "Više od porodice".
Molim Božji blagoslov za sve dobre ljude koji su deo sebe podarili mladom ljudskom biću.


Powered By Blogger