недеља, 14. април 2013.

Hraniteljstvo kroz partnersku saradnju


Hraniteljsko udruženje iz Leskovca prepoznato je u svojoj lokalnoj samoupravi kao nosilac kvalitetnih ideja i potencijalni realizator predloženog projekta „Potrebni smo deci“. Projekat se odnosi na grupu direktnih korisnika koju čini 180 deteta različitog pola, učenika iz tri osnovne i dve srednje škole, uzrasta 10 do 18 godina iz svih grupa, odnosno deca koja su tretirana ili mogu biti u potrebi za tretiranjem kroz sistem socijalne zaštite kao i druga deca koja iz bilo kog razloga iskazuju potrebu za dodatnom ili neformalnom edukacijom. Svrha projekta je da spajanjem mladosti, tradicije, korisnih umeća i znanja kompetentne osobe pomognu deci da prepoznaju i izraze svoje sposobnosti, interesovanje i talente, da kroz neformalno obrazovanje omogućimo deci da izgrade samopouzdanje, zdrave stavove i ponašanje kao i da ovladaju veštinama potrebnim za potpuno osamostaljivanje i oblikovanje sopstvene budućnosti. U projektu participiraju četri osnovne i dve srednje škole, dva akademska umetnika, desetak volontera i dva hraniteljska udruženja. Lokalna samouprava je donela odluku za izdvajanje finansijskih sredstava u visini od oko 900.000 dinara za 2013.godinu.
Neposredno pred potpisivanje protokola o projektnoj saradnji i volonterskih ugovora predstojeća realizacija projekta doživljava fijasko i pre nego li je počela.


Umesto sazivanja vanredne Skupštine po proceduri predviđenoj Zakonom o udruženjima građana i statutom udruženja, Centar za socijalni rad „Leskovac“ preuzima ulogu Udruženja hranitelja i saziva sastanak sa hraniteljima dana 11.04.2013. na kome izveštava prisutne hranitelje o smeni predsednice udruženja i izabiranju „novog predsednika udruženja“. Da je Srbija odista zemlja čuda dokaz je još jedna ordinarna glupost. Već 13.04.2013. Centar za socijalni rad u svojim prostorijama, organizuje sastanak sa svrhom: primopredaja pečata, dokumentacije i svega ostalo što je u posedu Udruženja. U dokumentu stoji:
„S obzirom da se imenovana osoba ponovo nije pojavila na dogovorenom sastanku, komisija u sastavu…. (novoimenovani predsednik Udruženja, dve radnice centra za socijalni rad i jedna hraniteljica; prim autora teksta) konstatuje da primopredaja nije realizovana. Shodno tome komisija je odlučila da preduzme zakonske mere kod nadležnih organa.“

U ovoj priči nesporne su sledeće činjenice:
1. Igrom slučaja tretirana osoba u ovom slučaju, predsednica Udruženja je i koordinator predloženog projekta, potpisnik svih predstojećih dokumenata i glavno-odgovorna osoba za praćenje utroška planiranih sredstava.
2. Iznos od 900.000 dinara je interesantan po tome što je to prvi iznos u celom vremenu postojanja Udruženja, nije mali i dokaz je poverenja koji je izgradila predsednica Udruženja.
3. Nadležnost Skupštine Udruženja preuzeo je Centar za socijalni rad, i svojim postupkom protivno Zakonu direktno se umešao u nadležnost donošenja odluke Udruženja kao organizacije civilnog društva i na taj način se stavio iznad Skupštine jedne civilne organizacije.
4. Članovi bilo kakve komisije pa ni komisije za razrešenje i primopredaju dužnosti u jednoj organizaciji ne mogu biti lica koja nisu članovi iste organizacije.

Da li na kraju ovog teksta vredi postaviti nekoliko pitanja kao na primer:
- Šta su hranitelji radili na sastanku Centra za socijalni rad dana 11.04.2013.?
- Sa kojim pravom se radnici državne ustanove neovlašćeno mešaju u rad civilne organizacije?
- Da li postoji opravdanje za privatnu tužbu protiv Centra za socijalni rad zbog narušavanja ugleda i časti predsednice Udruženja i nanošenja materijalne i nematerijalne štete Udruženju hranitelja zbog „blokiranja“ realizacije projekta?

Нема коментара:

Постави коментар

Pišite, komentarišite, predlažite, kritikujte, postanite član ovog foruma.
Vaš mali komentar može biti veliki doprinos uspostavljanju boljitka za veselo detinjstvo svakog deteta.

Materijal za ovaj blog nije nastao preko noći. Nevolja nemuštog dečaka dodeljenog nam na hraniteljstvo dovela nas je do spoznaje o jednom, do tada nepoznatog segmenta društvene zajednice. Prve godine hraniteljskog rada činili smo greške. Tokom daljeg rada shvatili smo da se uspeh u hraniteljstvu, kao i u bilo kom drugom poslu, ne dešava slučajno. „Moć pozitivne misli“ i „Uspeh pomoću pozitivnog mentalnog stava“ uvrstili smo među osnovne principe koji dovode do uspeha.
Zahvaljujem se kolegijalnoj podršci mojih saradnika (Martin Sladok, Čigoja Jasmina i Milankov Stevan) koji su mi pomogli da premostim kritične momente kada sam nailazio na potpuno nerazumevanje naše sredine.
Zahvaljujem se i bližim saradnicima koji su čvrsto podržali osnivanje UHP „ISKRICA“ kao i osnivanje Asocijacije hranitelja i usvojitelja „Porodica plus“.
Zahvaljujem se svima koji su pomogli osnivanje Saveza hranitelja Srbije "Više od porodice".
Molim Božji blagoslov za sve dobre ljude koji su deo sebe podarili mladom ljudskom biću.


Powered By Blogger