субота, 10. август 2013.

Šta je hraniteljstvo?


Kada govorimo o hraniteljstvu gotovo uvek mislimo na socijalno zbrinjavanje deteta.
Zaboravljamo da korisnik hraniteljskih usluga može biti svako lice nesposobno za samostalnu brigu o sebi a koje bude iz nekog razloga uskraćeno za porodično okruženje. No, ovde će ipak biti reči o „klasičnom“ hraniteljstvu, dakle o socijalnom zbrinjavanju dece i mladih iz grupe „deca bez roditeljskog staranja“.
Hraniteljstvo nije isto što i hranilaštvo.
Hranilaštvo je individualni čin - humanistička odluka porodice da prihvati pod svojim krovom osobu koja se ne može samostalno starati o sebi iz raznih opravdanih razloga, sa ili bez bilo kakve nadoknade.
Hraniteljstvo je, od strane državnih organa, organizovan oblik socijane zaštite lica koje se ne može samostalno starati o sebi iz raznih opravdanih razloga, putem njegovog zbrinjavanja u okruženju druge porodice njemu primerene, uz propisanu nadoknadu.
Trebamo imati na umu da termin “hraniteljstvo“ ima višestruko značenje. Počev od osnovnog značenja pojma hraniteljstva – hraniti, što u slobodnom tumačenju pretpostavlja i: negovanje, vaspitavanje i td., pa sve do zagovaranja (zastupanja) primene (implementacije) prava deteta koja su definisana Poveljom UN kao i domaćim (domicilnim) zakonskim regulatorima.
O hraniteljstvu se povremeno napiše novinarski članak, povremeno pred TV kamerama čujemo izjave ljudi koji su službeno upošljeni po pitanjima hraniteljstva. Danas se za hraniteljstvo upotrebljava i službeni izraz – porodični smeštaj. Razvojem interneta hranitelji uglavnom komuniciraju preko sajtova, blogova i društvenih mreža, najčešće preko fejsbuk stranica.
Došli smo do jednog pitanja za koje u momentu pomislimo da čvrsto znamo odgovor, a to pitanje glasi: Šta je hraniteljstvo? Odgovor može biti pozitivan u kontekstu humanizovanog čina ili krajnje negativa u smislu „izvora unosne zarade“. Tačan odgovor je nekako između ove dve tvrdnje. On je složen (komplesan) jer se zasniva na dva zakona (Zakon osocijalnoj zaštiti i Porodični zakon) i nekoliko podzakonskih akta. Ovde dodajemo i Ugovor o hraniteljstvu između Centra za socijalni rad i hranitelja.
U celoj ovoj priči nekako izgubimo iz vida postojanje pet pravnih odnosa koji su međusobnoj pravnoj zavisnosti: centar za socijalni rad – roditelj, centar za socijalni rad – dete, Centar za socijalni rad – hranitelj, roditelj – dete, hranitelj – dete.
Hraniteljstvo nije humanitarni oblik pomoći pojedincu ili grupi a hranitelj nije humanitarni radnik. Hranitelj je profesionalac za pružanje usluge socijalne zaštite ma koliko ga predstavnici državnih organa smatrali laikom, šloserom, pacerom i sl., jer CZSR potpisuje sa njim ugovor o hraniteljstvu (obavljanje poslova za račun države). Sa druge strane, u praksi imamo drugačiji odnos na relaciji hranitelj – dete. Iz hiljadu opravdanih razloga hranitelj preuzima ulogu roditelja svog štićenika. Ako pričamo o odrastanju deteta u porodičnom okruženju onda je normalno da se između deteta i hranitelja uspostavlja odnos kao između deteta i biološkog roditelja (maksimalno koliko to uslovi dozvoljavaju) jer ako tog odnosa nema onda nema ni funkcionalne porodice, onda porodični smeštaj gubi svoju suštinu.
Dakle, hranitelj ima dvostruku ulogu: prema državi ima ulogu partnera (drugo je pitanje svesti hranitelja o partnerstvu) a prema detetu ima ulogu roditelja.
I na kraju, stvarno, šta je hraniteljstvo?
Odgovore svi znaju osim hranitelja. Njima niko ništa ne kaže osim što povremeno budu izvikani kao „kineska roba“.

Нема коментара:

Постави коментар

Pišite, komentarišite, predlažite, kritikujte, postanite član ovog foruma.
Vaš mali komentar može biti veliki doprinos uspostavljanju boljitka za veselo detinjstvo svakog deteta.

Materijal za ovaj blog nije nastao preko noći. Nevolja nemuštog dečaka dodeljenog nam na hraniteljstvo dovela nas je do spoznaje o jednom, do tada nepoznatog segmenta društvene zajednice. Prve godine hraniteljskog rada činili smo greške. Tokom daljeg rada shvatili smo da se uspeh u hraniteljstvu, kao i u bilo kom drugom poslu, ne dešava slučajno. „Moć pozitivne misli“ i „Uspeh pomoću pozitivnog mentalnog stava“ uvrstili smo među osnovne principe koji dovode do uspeha.
Zahvaljujem se kolegijalnoj podršci mojih saradnika (Martin Sladok, Čigoja Jasmina i Milankov Stevan) koji su mi pomogli da premostim kritične momente kada sam nailazio na potpuno nerazumevanje naše sredine.
Zahvaljujem se i bližim saradnicima koji su čvrsto podržali osnivanje UHP „ISKRICA“ kao i osnivanje Asocijacije hranitelja i usvojitelja „Porodica plus“.
Zahvaljujem se svima koji su pomogli osnivanje Saveza hranitelja Srbije "Više od porodice".
Molim Božji blagoslov za sve dobre ljude koji su deo sebe podarili mladom ljudskom biću.


Powered By Blogger