петак, 18. март 2011.

Gde su novci?


U rešenju o odobravanju projekta i dodeli sredstava (II Broj:02-103/15 od 18.05.2010.) stoji: „Odobrava se projekat i dodeljuju se sredstva Udruženju hraniteljskih porodica ISKRICA u iznosu od 100.000,00 dinara (slovima: stohiljadadinara), za projekat Podrška hraniteljstvu. Ovo rešenje stupa na snagu danom donošenja.“ Dalje sledi obrazloženje, pravna pouka i potpis gradonačelnika Zaječara.

Zvanični predstavnici UHP ISKRICA su trebali da dobitju dva primerka potpisanog ugovora shodno članu 11. Istog ugovora. Ni do danas isti primerci ugovora nisu dostavljeni. U fotokopiji Ugovora o dodeli sredstava za projekat vidno je da su obe strane uredno potpisale ugovor: ispred UHP ISKRICA stoji potpis ovlašćene osbe ispred Upravnog odbora, a sa druge strane stoje dva potpisa ovlašćenih lica ispred uprave grada Zaječara. Svi potpisi uredno su overeni otiscima važećih pečata. Međutim, primetno je da na ugovoru nema upisanog datuma (?).


Po osnovu telefonskog poziva učinjen je susret sa osobom iz finansijske službe Uprave grada Zaječara, 15.marta 2011. Pri tom susretu od radnika finansijke slube data je usmena informacija „Bidžet je realizovan sa 70 % od planiranog i shodno tome možete dobiti samo 70 % od odobrenih 100.000 dinara“ da bi sutradan (16.marta) isti radnik izjavio: „Svi smo zakasnili“ kao i „2010. je završena“.

U ovom tekstu namerno ne pominjem imena jer nemam nameru da vodim lične duele ili „prepucavanja“ već želim samo da ukažem na nefunkcionalnost lokalne socijalne politike ili nedostatka korektnog odnosa lokalne samouprave prema civilnim društvu.

Tri godine zamajavanja, upućivanje na pogrešne ili čak i na nepostojeće adrese, obećanja kojima treba da se „ludi“ raduju ne vode ničemu dobrom. Evropska unija neće po Srbiji uređivati nikakve odnose, to mora svako uraditi u svojoj kući. To podrazumeva da svaka lokalna samouprava uredi svoj odnos sa građanskim organizacijama na principu parnerske saradnje, pa i grad Zaječar. Decentralizacija ne podrazumeva samo povraćaj lokalnog novca iz republičkog budžeta već i sopstveno angažovanje lokalne samouprave na potrebama lokalnog građanstva.

Ne mogu da prećutim činjenicu da je jedan od brojeva telefona aktivnog člana Udruženja, namenjen za sve kontakte, otvoren svih 24 časa svakodnevno tokom 365 dana kalendarske godine, kao i ostali kontakti jasno vidljivi na matičnom sajtu Udruženja i svim memorandumima za pisanu dostavu.

I na kraju, ostaje pitanje na koje bi neko trebao da da odgovor: KO JE I ZA ŠTA UTROŠIO 70.000 DINARA NAMENJENIH ZA UDRUŽENJE HRANITELJSKIH PORODICA – ISKRICA ?

Нема коментара:

Постави коментар

Pišite, komentarišite, predlažite, kritikujte, postanite član ovog foruma.
Vaš mali komentar može biti veliki doprinos uspostavljanju boljitka za veselo detinjstvo svakog deteta.

Materijal za ovaj blog nije nastao preko noći. Nevolja nemuštog dečaka dodeljenog nam na hraniteljstvo dovela nas je do spoznaje o jednom, do tada nepoznatog segmenta društvene zajednice. Prve godine hraniteljskog rada činili smo greške. Tokom daljeg rada shvatili smo da se uspeh u hraniteljstvu, kao i u bilo kom drugom poslu, ne dešava slučajno. „Moć pozitivne misli“ i „Uspeh pomoću pozitivnog mentalnog stava“ uvrstili smo među osnovne principe koji dovode do uspeha.
Zahvaljujem se kolegijalnoj podršci mojih saradnika (Martin Sladok, Čigoja Jasmina i Milankov Stevan) koji su mi pomogli da premostim kritične momente kada sam nailazio na potpuno nerazumevanje naše sredine.
Zahvaljujem se i bližim saradnicima koji su čvrsto podržali osnivanje UHP „ISKRICA“ kao i osnivanje Asocijacije hranitelja i usvojitelja „Porodica plus“.
Zahvaljujem se svima koji su pomogli osnivanje Saveza hranitelja Srbije "Više od porodice".
Molim Božji blagoslov za sve dobre ljude koji su deo sebe podarili mladom ljudskom biću.


Powered By Blogger