уторак, 26. новембар 2013.

Šta je cilj dovođenja hranitelja u zabludu?


Želite da radite hraniteljstvo. Prošli ste kroz program pripreme predviđen od strane nadležnog Ministarstva. Prikupili ste uverenja i potvrde i drugu potrebnu dokumentaciju kojom dokazujete lična svojstva hranitelja shodno članu 117 Porodičnom zakonu a koji navodi sledeće:
(1) Hranitelj može biti samo lice za koje je utvrđeno da ima lična svojstva na osnovu kojih se može zaključiti da će se starati o detetu u njegovom najboljem interesu.
(2) Hranitelj ne može biti:
1. lice koje je potpuno ili delimično lišeno roditeljskog prava;
2. lice koje je potpuno ili delimično lišeno poslovne sposobnosti;
3. lice obolelo od bolesti koja može štetno delovati na hranjenika;
4. lice osuđeno za krivično delo iz grupe krivičnih dela protiv braka i porodice, protiv polne slobode i protiv života i tela.
Utvrđeno je da posedujete sve elementa propisane podzakonskim aktom (Pravilnik o hraniteljstvu iz 2008.). Mesno nadležni Centar za socijalni rad izdao vam je potvrdu (uverenje) o vašem posedovanju hraniteljskih kompetencija. Prihvatli ste dete bez roditeljskog staranja a na osnovu ugovora sačinjenog između CSR i vas. Dokument o vašim hraniteljskim podobnostima ima važnost dve godine.

Šta posle?

U članu 29. Pravilnika se kaže:  
Nakon donošenja odluke o opštoj podobnosti hranitelja, centar za socijalni rad hranitelju izdaje potvrdu o bavljenju hraniteljstvom.
Potvrda o bavljenju hraniteljstvom data je na Obrascu broj2 koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Nakon isteka roka iz člana 6. tačka 9) ovog pravilnika, centar za socijalni rad pribavlja mišljenje stručnih radnika o proceni hraniteljske porodice za dalje bavljenje hraniteljstvom i potvrdu produžava, odnosno, donosi odluku o prestanku potvrde o bavljenju hraniteljstvom, na osnovu prethodne procene da li su u porodici nastale promene od značaja za obavljanje hraniteljske uloge.
Ako se tokom praćenja odvijanja hraniteljstva, utvrdi da su u porodici nastale promene od značaja za odvijanje hraniteljstva ili ako porodica neadekvatno brine o detetu na hraniteljstvu, centar za socijalni rad će doneti odluku o prestanku hraniteljstva, odnosno o prestanku postojanja opšte podobnosti za hraniteljstvo.
Prelistavanjem zakonskih okvira ne nalazimo zakonom predviođenu obavezu hranitelja da je dužan, nakon isteka važnosti izdate mu potvrde o bavljenju hraniteljstvom, da potvrđuje lična svojstva, predviđena članom 117 Porodičnom zakonu.
Stim u vezi član 6 tačka 9 ovog pravilnika kaže:
za obavljanje hraniteljske uloge vrši se procena opšte podobnosti hranitelja koja se preispituje nakon dve godine, a u kriznim situacijama odmah nakon nastupanja promene koja je izazvala krizu.
Zaključujemo da zakonski okviri ne propisuju dužnost hranitelja da obnavlja dokumenta o dokazima za ispunjavanje uslova iz člana 117 Porodičnom zakonu.
Ako se ipak od hranitelja traži ponavljanje postupka za dokazivanjem mimo zakonskih okvira, onda postavljamo pitanje: Koja je svrha takvog zahteva?
Pretpostavke mogu biti razne, osnovane i neosnovane. Hranitelji imaju pravo da imaju svoje mišljenje pozitivno ili negativno.
Ja saosećam sa manjom grupom hranitelja koji ovakav odnos institucija prema njima doživljava kao svojevrsnu uvredu. Kako drugačije objasniti postupak institucija koje hranitelje kao pružaoce usloge socijalne zaštite postavlja u inferiorni položaj u odnosu na same institucije dok se istovremeno u aktima sugeriše na partnersku saradnju? Zar to nije akt ponižavanja građana koji po vokaciji ili socijalnom opredeljenju vrši usluge od javnog značaja?  
Šta hranitelj u ovakvom slučaju treba da uradi? Savetodavni odgovor bi verovatno trebao da bude: „Postupiti po naređenju“. Nadovezuje se pitanje: Zašto postupiti po zahtevu koji nije validan?
Imali smo na desetine „poučnih primera“. Najnoviji primer imamo u Smederevskoj Palanci. Kritičko mišljenje hranitelja uvek se doživljava kao negativna osobina hranitelja. Hranitelj koji se kritički i principijalno odnosi prema hraniteljstvu, ne retko, “stavlja se pod lupu“ i prvom zgodnom prilikom bude „obeležen“ kao nepodoban hranitelj ili hranitelj koji je izgubio hraniteljske podobnosti. Posledice svakako u najvećem obimu trpi dete. Zašto dete? Odgovor nalazimo u početnoj obuci hranitelja za ulazak u hraniteljstvo, u delu obuke koji se odnosi na separaciju odnosno doživljavanje detetovog gubitka iz porodičnog okruženja. Ako polazimo od dužnosti hranitelja da uvek stavlja u prvi plan „najbolji interes deteta“, a trebalo bi, onda hranitelj treba sačuvati dete od novih gubitaka koji nastaju njegovim novim izmeštanjem, sada iz hraniteljskog doma u kome je izgradio osećaj pripadnosti. Tako se sopstvena cena koštanja hraniteljskog rada treba postaviti u drugi plan. Zaključujemo da hranitelj i u ovom slučaju mora prihvatiti nešto što zakonom nije propisano ali se od strane ovlašćenog lica tumači kao podrazumevano ili se tumači nekako drugačije, kako bi ispunio svoju ulogu a da to bude „u najboljem interesu deteta.  
Podsetimo se šta se navodi u Članu 23. Pravilnik o hraniteljstvu:
Za buduće hranitelje pribavljaju se sledeće isprave:
1) kopija lične karte;
2) izvod iz matične knjige rođenih;
3) izvod iz matične knjige venčanih;
4) uverenje o državljanstvu,
5) lekarsko uverenje;
6) potvrda o zaposlenju i mesečnim prihodima;
7) potvrda o imovini;
8) uverenje da nije osuđivan;
9) uverenje da se protiv hranitelja ne vodi istraga, odnosno da nije podignuta optužnica;
10) uverenje da nije lišen roditeljskog prava;
11) uverenje da nije lišen poslovne sposobnosti;
12) potvrdu da nije na evidenciji lica protiv kojih je određena mera zaštite od nasilja u porodici.

Napomena autora teksta:
Ovde treba dodati da se za slučaj produženja potvrde o vašim hraniteljskim podobnostima trebate obezbediti i dokumentaciju za vašeg van/bračnog partnera što vam udvostručuje i vreme i finansijske izdatke za razne takse. 

I na kraju:
Pokušajte sve ovo da prihvatite kao obične administrativne zahteve. Imajte u vidu da radite nešto što je od javnog interesa. Zato, i kada shvatite da ste poniženi biće vam lakše jer činite nešto za šta veliki broj ljudi ne poseduje hrabrost. Dokažitе da niste krimogena porodica i pri tom dajte svoj skromni doprinos popunjavanjem lokalnog ili državnog budžeta. Možda će se neko setititi da vam kaže "hvala" Nije bitno i ako se niko ne seti. Vi ste pred Bogom čisti jer razvijate dobročinstvo.

2 коментара:

Pišite, komentarišite, predlažite, kritikujte, postanite član ovog foruma.
Vaš mali komentar može biti veliki doprinos uspostavljanju boljitka za veselo detinjstvo svakog deteta.

Materijal za ovaj blog nije nastao preko noći. Nevolja nemuštog dečaka dodeljenog nam na hraniteljstvo dovela nas je do spoznaje o jednom, do tada nepoznatog segmenta društvene zajednice. Prve godine hraniteljskog rada činili smo greške. Tokom daljeg rada shvatili smo da se uspeh u hraniteljstvu, kao i u bilo kom drugom poslu, ne dešava slučajno. „Moć pozitivne misli“ i „Uspeh pomoću pozitivnog mentalnog stava“ uvrstili smo među osnovne principe koji dovode do uspeha.
Zahvaljujem se kolegijalnoj podršci mojih saradnika (Martin Sladok, Čigoja Jasmina i Milankov Stevan) koji su mi pomogli da premostim kritične momente kada sam nailazio na potpuno nerazumevanje naše sredine.
Zahvaljujem se i bližim saradnicima koji su čvrsto podržali osnivanje UHP „ISKRICA“ kao i osnivanje Asocijacije hranitelja i usvojitelja „Porodica plus“.
Zahvaljujem se svima koji su pomogli osnivanje Saveza hranitelja Srbije "Više od porodice".
Molim Božji blagoslov za sve dobre ljude koji su deo sebe podarili mladom ljudskom biću.


Powered By Blogger